logo

Tallinna ja Harjumaa kurtide ühing

Uudised

15.12.2006

Kauaoodatud uudis: viipekeelest sai riigikeel


Neljapäeval said valitsuses heakskiidu Keeleseaduse muudatused, mis loovad viipekeele kasutajatele soodsamad tingimused õppimiseks, suhtlemiseks ja töötamiseks.

Minister Mailis Reps märkis, et Eesti riigikeeleks olev eesti keel on tänu seadusemuudatusele täienenud eesti viipekeele võrra, teatab haridus- ja teadusministeerium.

Eelnõu kohaselt täiendatakse Keeleseadust sätetega, mis määratlevad viipekeele seisundi.

Viipekeele kasutajatele ja teistele keeleliste erivajadustega inimestele õppimiseks, suhtlemiseks ja töötamiseks soodsate tingimuste tagamine on üks eesmärke eesti keele arendamise strateegias.

Näiteks parandatakse pimedate võimalusi punktkirja omandamisel ja kasutamisel ning arendatakse keeletehnoloogilisi vahendeid, mis võimaldavad pimedatel kasutada arvutit ja internetti. Samuti õpetatakse viipekeele tõlke, rahastatakse nende tegevust jne.

Eesti viipekeele head oskust vajavad lisaks kurtidele oma erialases töös kurtide laste õpetajad, logopeedid, viipekeeletõlgid, kurtide laste vanemad, samuti lähisugulased, töökaaslased, sõbrad, tuttavad jt.

Üha enam tunnevad huvi viipekeele õppimise vastu inimesed, kes ei puutu vaegkuuljatega otseselt kokku, näiteks tudengid, keeleteadlased jt. Tartu Ülikoolis õpetatakse eesti viipekeelt valikkursusena alates 1990. aastast. Alates 2006. aastast on see kohustusliku ainena nii eripedagoogide kui viipekeeletõlkide õppekavas.
Tagasi
19.09.2023
Kundalini kakao loeng ...
16.09.2023
Rahvusvahelise Kurtide päev tulemas ....
14.06.2023
Saarereis on tulekul ...
05.06.2023
Selle suve HPIN tervisepäev toimub 19. augustil k.11-15 Maardu linnas.
29.05.2023
Jõulupidu toimub 16-17.detsembril ... JÄÄB ÄRA
Kalenderplaan 2023
Vaata kõiki sündmusi arrow

Viimati lisatud video