Uudised
Viipekeele tunnustamisest ja kaitsmisest…
Maailma Kurtide Föderatsioon (lühidalt WFD) asutati 1951. aastal esimesel maailma kongressil Itaalias, Roomas. See teeb WFD-st ühe vanima rahvusvahelise puuetega inimeste organisatsiooni. Hetkel on WFD liikmeteks 127 rahvuslikku assotsiatsiooni viielt kontinendilt.
15. Maailma Kurtide Kongress toimus 16. – 22. juulil 2007. aastal Hispaanias, Madridis. WFD Assamblee toimus 13. – 15. juulil…
WFD Kongress keskendus oma esitlustes ja töögruppides kurtide kogukondi puudutavatele tähtsatele probleemidele ja teemadele, kus lahati kurtide kultuuri, viipekeele tunnustamist ja säilitamist. Seal soovitati koostada raamatuid, infovoldikuid, filme jne, et kuuljad saaksid kurtide kultuuri tundma õppida ja mõista. Samuti soovitati kurtidel tulla tänavatele paraade läbi viima oma kultuuri avalikustamiseks
Euroopa Kurtide Liidu eesmärk on viipekeele tunnustamine liikmesriikides 2011.aastaks.
Algallikas: http://www.ead.ee/kurkongress.html
MAINSi sümbol
Sümbol koosneb käest kuue sõrmega ringis, mis on ruudu sees.
Selle eeskujuks on Leonardo da Vinci joonistus mehest, mis oli inimese arengu sümbol.
See käsi on kurtide elu sümbol. Tegelikult on viipekeel hädavajalik kurtide vaimse ja intellektuaalse arengu jaoks. Ja seda keelt esindab see käsi.
Käsi on ringis, mis tähistab kurtide kultuuri, erilist maailma tajumise viisi. Käsi sobib perfektselt ringi. Ring toetub ruudule, mis tähistab kuuljate korda, kuna kurdid elavad maailmas, kus enamik inimesi on kuuljad.
Seetõttu on neil mitmeid erinevusi ja omapärasid.
Käel on kuus sõrme. Kaua aega on meditsiinimaailm kurte käsitlenud puuetega inimestena, kellel puudub üks meel, kes on ebatäiuslikud ja keda tuleks parandada. Me peaksime tagasi võitma oma erilise koha, oma erilisuse. Ja kui meil puudub VIIES meel, kasutagem oma KUUENDAT meelt, meie maailmataju, mis on erinev kuuljate omast.
M.A.I.N.S (mains tähendab “käed”)
LÜHIKOKKUVÕTE
Käsi – viipekeel, kurtide elu
Ring – kurtide kultuur
Ruut – kuuljate maailm
Kuus sõrme – kuues meel, eriline maailmataju
Algallikas: http://mainsparis.skyrock.com/
Tänud Kadri Hein’ale artikli tõlkimise eest!